85-летию со дня рождения Равиля Бикбаева

К 85-летию со дня рождения Равиля Тухфатовича Бикбаева в краеведческом отделе ЦБ оформлен открытый просмотр литературы “Имя его в сердце народном”.

Рауил Төхфәт улы Бикбаев — күренекле шағир, әҙәбиәт белгесе. Ул 1938 йылдың 12 декабрендә Ырымбур өлкәһе Покровский районы Үрге Ҡунаҡбай ауылында ауылында тыуып үҫкән, һуңыраҡ күрше Ғәбдрәфиҡ ауылына күсеп, шунда ете йыллыҡ мәктәпте тамамлаған. Аҡ-булаҡ Педагогия училищеһендә белем ала, Өфөлә Башҡорт дәүләт университетында башҡорт филология факультетында уҡый. Артабан Өфө Фәндәр академияһында аспирантура үтеп, филология фәндәре кандидаты дәрәжәһенә ирешә. Тарих, тел һәм әҙәбиәт институтында 30 йыл ғилми хеҙмәткәр булып эшләй, докторлыҡ диссертацияһы яҡлай. 1995 йылдан алып Башҡортостан Яҙыусылар союзында ошо ижади ойошманың башлығы булып эшләй. Башҡортостандың халыҡ шағиры, күренекле йәмәғәт эшмәкәре, Салауат Юлаев исемендәге премия лауреаты, бер нисә орден-миҙалдар кавалеры. Рауил Бикбаев төрлө күләмдәге ундан артыҡ поэма ижад итә. Уның ижадында халыҡ яҙмышын, илдең бөгөнгөһөн һәм киләсәген ҡурсалау һәр саҡ үҙәктә була. Шағир ғәзиз милләте һәм Башҡортостаны өсөн иң кәрәкле һүҙҙәрҙе иң тейешле ваҡытта әйтә белә. Шуға ла уның шиғри юлдары уҡыусыларҙың рухи юлдашына әйләнә, телдән-телгә күсә, сәхнәләрҙә яңғырай, дәреслектәргә инә.

Родился в 1938 году, в д. Верхне-Кунакбай Покровского района Оренбургской области. Башкирский поэт, литературовед. Равиль Бикбаев — российский литературный и общественный деятель, башкирский поэт. На родине писатель имел большой авторитет и занимал высокие посты в Государственном собрании республики. Равиль Бикбаев являлся научным сотрудником, а в 1966-м успешно защитил кандидатскую и докторскую диссертации. Доктор наук позднее вошел в Союз писателей Башкортостана, был председателем правления и секретарем правления Союза писателей страны. Особое внимание Бикбаев уделял судьбе народа, его культуре и языку. Заслуги писателя и литературоведа высоко ценились административными органами. В 1989-м деятелю культуры вручил премию им. Салавата Юлаева. Он был обладателем многочисленных наград, а в числе поощрений от лица государства также были орден Дружбы, звание почетного гражданина Уфы и народного поэта. В 2007 году ион стал депутатом Государственного собрания.